Zpovědnice

„Mít problém není ostuda, ani známka slabosti. Každý z nás se v životě občas dostane do situace, která mu přinese těžké zkoušky a potíže, se kterými si sám neumí poradit.“

I ten, kdo je jindy silný a odolný se najednou cítí bezmocně, potkají-li ho rány jako je rozpad vztahu, smrt blízkého člověka, ztráta práce nebo domova, zdravotní problémy, finanční krize, zrada či nevěra. Většinou se na nás životní zlomí valí v rychlém sledu, všechno se kazí najednou a v „nesprávné“ chvíli. V takovýchto momentech, životně vyhrocených okamžicích je opravdu těžké obejít se bez pomoci.
Nicméně je potřeba si uvědomit, že se problémy neobjevují proto, abychom se kvůli nim trápili. Měly by pro nás být výzvou k tomu, abychom je vyřešili, poučili se a šli dál!

Co je slovo problém vlastně zač?
Označuje takové podmínky, situaci nebo stav, který je nevyřešený, nechtěný, či nežádoucí. Problém obvykle vyžaduje nějaké řešení. V takovém případě je nutné pochopit nejdůležitější aspekty daného stavu, neboť jen tak lze nalézt způsob jeho řešení.
Problém není totéž co úloha. Pro řešení úlohy jsou obvykle stanoveny postupy a pravidla. Relativně snadno tak zjistíte, jak úlohu řešit. Problémy mívají větší hloubku a jejich řešení nebývá mnohdy snadné.

V některých případech se můžete se svým problémem svěřit blízkým lidem, najít pochopení a podporu u svých dobrých přátel a rodiny. Jenomže co když se jedná o věci, které jim z jakéhokoliv důvodu nemůžete či nechcete říct? Může jít o problém, který se vašich blízkých přímo týká, nebo může být příliš složitý na to, aby vám uměli poradit. Někdy jednoduše víte, že si potřebujete o svých potížích popovídat s někým nezávislým a nezaujatým – ale kde takového člověka najít? A navíc ještě takového, aby dané záležitosti rozuměl, projevil pochopení a pomohl vám najít to správné řešení ve vaší situaci.

Chcete-li si pomoci sami, zkuste následující postup řešení problému:
Identifikujte problém – dojdete ke zjištění, že situaci nelze snadno zvládnout obvyklými způsoby
Definujte problém – vymezíte problém nebo skupinu problémů, které by mohly mít podobné řešení
Vyberte strategii
Pokus a omyl – bez omylů by nebylo ponaučení a bez ponaučení by nebylo osobního růstu
Použijte staré řešení – stokrát zopakujete stejnou chybu, abyste konečně našli správné řešení a posunuli se v životě dál
Zaměřte se na strategii vhledu – snažte se problému porozumět
Vymyslete si vlastní NOVÉ řešení
Využívejte nové informace
Kontrolujte efektivitu řešení
Zhodnoťte dosažené výsledky
Nedokázali jste si pomoci sami a rozhodli se najít někoho, kdo vám s tím pomůže?
Ze zkušeností víme, že se mnoho lidí návštěvy u psychologa nebo psychoterapeuta obává, považují to za společenské stigma, bojí se pomluv, brání nedostatek času, nedostupnost služeb psychologa v místě bydliště nebo jednoduše stud mluvit o svých soukromých záležitostech.

U mě tyto stereotypy neplatí. O svých problémech si se mnou můžete popovídat zcela anonymně, osobně, po telefonu, skypu či po e-mailu. Cest, které povedou k vyřešení vašeho problém je mnoho, najděme společnou a vydejme se po ní.